Nové centrum obce

Před rokem 2000 stával na místě dnešního náměstí jen zchátralý objekt bývalé textilní továrny, využívaný jako sklad armády.

Více info
Čeladná

Sportovní hala

Výstavbu nových bytů doprovázely další investice. Obec otevřela novou školku, vybudovala fotbalové hřiště a víceúčelovou halu.

Více info
Čeladná

Beskydské rehabilitační centrum

Čeladenské lázně, které zaměstnávají 240 většinou místních obyvatel, jsou chloubou obce. Léčí se v nich pacienti z celé republiky.

Více info
Čeladná

Golfový areál

Rozkvět obce souvisí se sportem gentlemanů. Hřiště evropských parametrů bylo otevřeno v roce 2001, kdy se golf začal stávat lidovou zábavou.

Více info
Čeladná
Úvodní stránka >> Obecní organizace >> Památník J. Kaluse

Památník J. Kaluse

Památník J.Kaluse

Adresa Čeladná 24, 739 12
Telefon 739 219 838
E-mail pamatnikjkaluse@seznam.cz
Web https://www.facebook.com/PamatnikJosefaKaluse 
Správce Zuzana Bajgarová

 

Otvírací doba

květen, červen, září

Sobota

do odvolání zavřeno

Neděle

do odvolání zavřeno

 

červenec, srpen

Út - Pá

do odvolání zavřeno

Sobota do odvolání zavřeno
Neděle

do odvolání zavřeno

 

Ve státem uznaných svátcích je otevřeno jako v sobotu.

Vstupné

Dospělí 25,-
Děti 6-15 let, studenti, senioři 15,-
Dětu di 6 let zdarma

 

Historie objektu

V osmdesátých letech 19. století koupila obec Čeladná od huťařského mistra Stefaniho budovu, která měla původně sloužit jako hospoda. Jeden pramen uvádí, že hospoda neprosperovala, jiný - že majitel nedostal koncesi. Buď jak buď, místo hospody vznikla škola. 

V letech 1889 až 1908 se stala působištěm "valašského slavíka" - učitele a básníka Josefa Kaluse, kterého v Čeladné navštěvovaly známé kulturní osobnosti až z Brna a Prahy. 

Když si prohlédneme okolí, nemůžeme se divit nadšení, se kterým básník hovoří o čeladenské přírodě. Ať už pohled na druhou nejvyšší horu Beskyd Smrk v doprovodu rodinky (Malý Smrk, Smrček a Malý Smrček) nebo na bájnou Kněhyni, která vyhlíží zpoza Malé Stolové a jejíž název pochází ještě z předkřesťanských dob, pohled k Lysé hoře, Ondřejníku či k řece Čeladence - všechny hovoří o tom, že vnímavé básnické duši se náměty a verše samy nabízejí...

Před rekonstrukcí

Školou prošly stovky čeladenských dětí a tak, když se v roce 1977 vyučování přesunulo do nové školní budovy a ta stará osiřela, vznikla v jejích prostorách nejprve Síň tradic, později Památník Josefa Kaluse.

Najdete zde stálou výstavu o přírodě a historii obce, o životě a díle Josefa Kaluse a v neposlední řadě také sezonní výstavy současných umělců, řemeslníků, sběratelů i jiné. Kolemjdoucí turisté uvítají informace o místě, které navštívili a mají možnost nakoupit malé dárky na památku pro sebe nebo pro své blízké. Milovníci umění přijíždějí i opakovaně, protože výstavy se během sezony obměňují, navíc mnohé z nich jsou prodejní. Přijeďte se také podívat, rádi Vás uvítáme!

Muzeum nabízí k zakoupení mapy, pohledy, publikace, turistické známky, suvenýry a drobné i větší dárky. Celý rok je přístupná stálá výstava o Josefu Kalusovi a přírodě a historii obce, od května do září probíhají sezonní výstavy.

Aktuální stav

Připravujeme informace

Rychlý kontakt

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky