Nové centrum obce

Před rokem 2000 stával na místě dnešního náměstí jen zchátralý objekt bývalé textilní továrny, využívaný jako sklad armády.

Více info
Čeladná

Sportovní hala

Výstavbu nových bytů doprovázely další investice. Obec otevřela novou školku, vybudovala fotbalové hřiště a víceúčelovou halu.

Více info
Čeladná

Beskydské rehabilitační centrum

Čeladenské lázně, které zaměstnávají 240 většinou místních obyvatel, jsou chloubou obce. Léčí se v nich pacienti z celé republiky.

Více info
Čeladná

Golfový areál

Rozkvět obce souvisí se sportem gentlemanů. Hřiště evropských parametrů bylo otevřeno v roce 2001, kdy se golf začal stávat lidovou zábavou.

Více info
Čeladná
Úvodní stránka >> O obci >> Historie

Historie

Čeládka pro hukvaldské panství 

Počátky obce lze položit pravděpodobně do 15. století (možná i na konec 14. stol.). První písemná zmínka o Čeladné však pochází až ze samého konce 16. století, kdy je vesnice zapsána v urbáři hukvaldského panství z roku 1581. Podle pověsti je název obce odvozen od čeládky, která docházela na Hukvaldy.

Vysoká pec v Čeladné

Vysoká Pec

Až do počátku 18. století žili v obci především zemědělci. Po třicetileté válce vznikají na území obce první hamry, které však kvůli velké spotřebě dřeva z okolních lesů a zákazu těžby přerušily provoz. Ten byl obnoven v souvislosti s hospodářským rozvojem území na konci 18. století, kdy byla vybudována i vysoká pec, ve které se zpracovávala ruda z Čeladné a Kunčic. V první polovině 19. století k ní přibyla i slévárna a kupolová pec. Postupně přibývaly další průmyslové provozy: tkalcovna, přádelna vlny a výroba sirek.

Lázně pro horníky

SkalkaNa úpatí Ondřejníka, naproti Malé Stolové, Velké Stolové a Kněhyně, u samotné hranice mezi Čeladnou a Kunčicemi pod Ondřejníkem, postavil v roce 1899 pan Dočkal jednopatrový hotel s prostým názvem Skalka. Současně s hotelem vyrostla budova koupelny a mezi těmito budovami vznikla parková zahrada. Roku 1902 koupil usedlost i s hotelem MUDr. Jan May se svou ženou. Byl to právě Jan May, který se rozhodl, že na tomto místě zřídí lázně a sanatorium pro ostravské horníky.

Druhá světová válka

Za druhé světové války se stala Čeladná zázemím partyzánů. Poté, co Němci vypálili Lidice, poskytla obec nový domov lidickým ženám a dětem. Toto smutné období našich dějin v Čeladné připomíná pomník partyzánského odboje a památník obětem fašismu.

Čeladenské nej

Za první autobusovou linku v českých zemích je považována doprava, kterou v roce 1907 provozoval soukromník z Frýdlantu nad Ostravicí do Horní Čeladné.

 

Rychlý kontakt

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky